SP Premium
MRSALLEY2010

SparkPoints
 

Healthy eating is easier when you go shopping more than twice a month...

Wednesday, February 08, 2012

Ok so...

I learned this today.

-Bananas are really not healthy as snacks...their really not healthy at all. Its like candy, in fruit form. At least to your body it is.

-Berry's are a lot better, except now I'm broke, because they are expensive.

-Pharmacy School (for the hubby), car repairs, and random medical bills (like the dentist) drain your money like a tub drains water!

-I thank God I have no credit card bills, however, I see my friends eating out, going to the movies, and buying great clothes, and I do get a bit jealous (until I see them slide that Chase card, and I feel a lot better!)

OK back to the weight/diet talk - I'm at 185 - 12 pounds lost so far!

I'm finding its hard to eat well, when you haven't shopped for two weeks, and all the 100 cal snack packs are gone, and sugar free 60 cal pudding is gone, and all that's left is eggs...which really are not low cal for me, because I can't just have one or two, I have to have like FIVE before I'm not really hungry. But I'm working on that..so I have a hard boiled egg and tell myself my body really DOES NOT need anymore, I'm just a PIG and want it. That makes me feel a bit better.

Here's a tip: Shop more than twice a month.
Here's a fact: Loosing weight and eating healthy is about TWICE as expensive as eating cheap, crappy food.
We spend about $300-$350 a month on food, for two people, who live pretty normal lives. This is a lot, when we used to could do it on like $225-$250...However, cheap casseroles, burgers, fish sticks, and grilled cheese sandwiches just don't seem to cut it. :/

Adios!
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • CODILYNN2
    My Fiance' and I started to weekly grocery shop with weekly menus planned.. It cut back on our money because we were only buying foods we needed for our meals.. we would have one week that was $75 for meat but most of the time we planned our meals on the sales at the grocery store.. Plus you fruits and veggies don't go to waste and stay fresh
    3146 days ago
  • no profile photo TBRANTNER3
    agree with you on the bananas, and agree with you on the cost of better food products! I spend about the same thing you do on two peopl - ridiculous. Oh, and congrats on your 12 lb weight loss!
    3146 days ago
  • MOLLYSARAN
    I know & i love Bananas !!!! & yes i agree shopping for healthy food is way more expensive than convenience food , but think of it this way it's still cheaper than eating out at restaurants !

    congratulations on your 12 pounds , your doing great !
    3146 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.