Walking Guide
Walking Guide
Message board topics
Reply Create A New Topic Subscribe to this Discussion
Author:
MARYJOANNA's Photo MARYJOANNA Posts: 7,049
6/13/18 9:41 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply

doing your own snacks is better.



Total SparkPoints: 312,540
300,000
312,499
324,999
337,499
349,999
SparkPoints Level 24
IMREITE's Photo IMREITE SparkPoints: (422,272)
Fitness Minutes: (299,336)
Posts: 21,342
6/10/18 8:07 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
i make my own snack bags. i have 1/2c and 1 cup containers. i fill them with fresh fruit or veggies for snacks. for shelf stable options i also buy snack bags. they hold about 2/3c of something. so i can measure out a 1/4c portion of nuts, trail mix or m&m's for a sweet treat. the smaller bags make the portion look largers then a sandwhich size bag.

i was thinking about graze, but i am cheap and i dont like subscription services. i knoew too many people who did music club subscriptions and got burned. so i try to not use any of them.

Tammy, Scarlet Dragons, Time to Bloom
CST


 current weight: 263.3 
265
252.75
240.5
228.25
216
DRLMAZ's Photo DRLMAZ Posts: 8,882
6/6/18 8:46 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Thanks for sharing

NIRERIN Posts: 14,325
6/5/18 6:56 P

Send Private Message
Reply
Do you need portion controlled snacks? You'll pay more for Graze snacks than you will making them yourself, but you won't have leftovers and they tend to be more shelf stable than DIY. They can be a great benefit if you eat to the end of the container, but do not make a difference if you can just stop otherwise. I don't subscribe, but World Market and Walgreens both carry my favorite mix plus a rotation of others, so I can buy a few here and there to stash away in my car, day trip bag and desk and not worry about them until I suddenly find myself needing the safety backup. I've been tempted to subscribe, but I know if they are plentiful I will eat more of them just because of laziness and availability than I really want to. So if you aren't using them, look at what blends appeal to you and see if these mixes will meet a need or if they will take away from something else better.

-google first. ask questions later.

CED1106's Photo CED1106 Posts: 158
6/5/18 7:01 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Do they have a low carb diet option? I didn't see one on their website. Thanks!

Palo Alto resident and dog owner looking for a walking and exercise partner (with two legs).


67 Days since:  Days since starting keto!
0
25
50
75
100
GOODFELINE's Photo GOODFELINE Posts: 2,168
6/4/18 4:48 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I also did Hello Fresh. I found the menu to be quite customizable, the dates flexible (I just had to call and they'd switch it for me), but ultimately ended up cancelling because their ENTIRE menu is available for free without a subscription. We didn't always eat the meals fast enough, so now I can make the food without having to pay for the delivery just by looking through the recipes on their website.

"There is no right or wrong, tomorrow only comes for those with the power to overcome the challenge." - Asteroth, Catherine


 Pounds lost: 157.0 
0
48.5
97
145.5
194
GOODBREAKER's Photo GOODBREAKER Posts: 147
6/4/18 1:54 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'm an active Graze subscriber. I currently get the 8-snack box ($13.99) every 2 weeks (started at weekly and cut back because I wasn't eatign them fast enough!) and after about 4 months have just started to get repeats of things I've had before. When you sign up, you can self-select ingredients that you don't want, and as you go, you rate your snacks, which helps Graze personalize your shipments. I'm one of those people who will mindlessly munch down an entire family sized bag of Ruffles while watching TV and then wonder where the chips went and why i'm all greasy. So being pre-packaged makes it a lot harder to overdo the snacking. Also, having a variety of single snacks to choose from helps avoid a rut. If I were to make a pan of flapjacks (oat bars) myself, I'd be eating the same snack for days on end and it would get boring fast. Or I'd eat the entire pan in one move. Finally, you earn perks for rating snacks, receiving variety packs, referring friends, etc. that can be applied to purchasing 6-packs of individual snacks or "sharing bags". So for me, TOTALLY worth the money.

I also attempted Hello Fresh (one of the many meal kit programs). I didn't like that they required payment information before I could see menu options, and then I was locked into a specific delivery date and menu for my initial shipment. Neither of which worked well for me. So I cancelled before the first shipment arrived but still had to take that one. The meals I got were okay, I suppose. They were definitely well packed - a large insulated shipper, meats were surrounded in ice packs in the bottom, and the remaining ingredients for each meal were in separate labeled brown bags. It was nice not having to shop for ingredients (and they sent everything except for salt and oil, as I recall, which was overkill for someone with a relatively well stocked kitchen). But I don't think I actually saved any money by going this route, and there definitely was more packaging to have to discard. In my opinion, the real value is that the instructions are written for preparation of the entire meal and are designed so that everything is ready to plate at just about the same time. My family was "meh" on the meatloaf dinner (which I did like) and they wouldn't eat the tortelloni soup at all (I was "meh" on that one). So even without the annoyance of not being allowed a choice at the beginning, I still would have cancelled. It just wasn't cost effective for me.

I just discovered that even without a login, I can get to at least some of Hello Fresh's recipes. :D

Edited by: GOODBREAKER at: 6/4/2018 (14:10)
Suburban Chicago - Central Time


 Pounds lost: 8.5 
0
12.5
25
37.5
50
GOODFELINE's Photo GOODFELINE Posts: 2,168
6/4/18 12:56 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I get the 8-snack boxes and I love them. The snacks range from about 50 calories to about 250 calories (I typically use the higher calories ones, which are mostly oat bars, as meal substitutes for breakfast) and there is a huge range. Lots of protein and fruit ones, some sweet-ish ones like blueberry toast with white chocolate dip (which is delicious). They come with nutrition information though I've found most of them on here already. I think it's worth the cost and greatly enjoy having the snack variety at work. I always keep a few in my desk drawer.

"There is no right or wrong, tomorrow only comes for those with the power to overcome the challenge." - Asteroth, Catherine


 Pounds lost: 157.0 
0
48.5
97
145.5
194
LOTUS737's Photo LOTUS737 Posts: 4,630
5/24/18 10:49 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
we get graze boxes occasionally. i like some of their snacks, but not all. i view it as an indulgence that i thankfully can afford now, but a few years ago i would never subscribe to something like that when you can easily make your own snack mixes at home for far less. we use these to take with us when we're going to be out for the day or sometimes i'll bring them as backup snacks to work in case i need something. we LOVE their little popcorn bags.

we've tried and enjoyed naturebox as well- they come in multi-serving bags vs the single-sized graze snacks. i found we weren't really using it that much (or we would eat them WAY too fast) so stopped the subscription. many of the items fit into my eating as a treat here or there, but i found myself eating more than one serving at a time.

i also had trytheworld and i used to really love it- it's a more expensive box but you get different treats from around the world. i canceled it recently because i feel the quality has been declining.

there are so many different options out there you're sure to find something you like- it just depends on what you're looking for!

Healthy choices and actions have positive impacts, even if the scale doesn't move!

Re-start: 1/2/18, -10 met 1/30, - 20 met 3/27, -25 met 4/18
30 lb target:5/10


 Pounds lost: 28.4 
0
15
30
45
60
SUNSHINE20113's Photo SUNSHINE20113 SparkPoints: (40,986)
Fitness Minutes: (61,722)
Posts: 841
5/24/18 4:44 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
We subscribed to Graze for a year. This was quite a while ago (5 years at least) and I stopped the subscription around the time I started with Sparkpeople. There was nothing wrong with the food or the service except for the high-calorie count of the snacks. It wasn't helping me lose weight.



 current weight: 126.0 
145
138.5
132
125.5
119
WILDHORSEOCTAVI's Photo WILDHORSEOCTAVI SparkPoints: (1,608)
Fitness Minutes: (889)
Posts: 25
5/22/18 5:47 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
My boyfriend gets Graze and regularly brings them over to me if he thinks there's something I'll like. I'm tempted to subscribe using the code he gets, but I'm just wondering if they are worth the money? Does anyone use subscription services for food? What are the best ones - what do you get for your money?

Joined: 20th May 2018
Level 2: 21st May 2018
Level 3: 23rd May 2018
Level 4: 25th May 2018
Level 5 1st June 2018


 current weight: 150.0 
154
147
140
133
126
Page: 1 of (1)  

Report Inappropriate Post

Other Diet and Nutrition Topics:

Topics:
Last Post:
3/25/2018 8:13:34 AM
10/6/2017 6:09:27 AM
10/6/2017 10:50:15 AM
1/20/2018 7:50:37 PM
11/18/2017 3:26:45 AM

Thread URL: https://wfl.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=7&imparent=45549222

Review our Community Guidelines